AVRUPALI SEÇKİN DESTİNASYONLAR

Kastamonu / Cide - Gideros Koyu Doğal Sit Alanı

Resimler
 
  • kastamonu7
  • kastamonu6
  • kastamonu5
  • kastamonu4
  • kastamonu3
  • kastamonu2
  • kastamonu1
 
Nasıl Gidilir?
 
Gideros'a deniz ve karayolu ile ulaşmak mümkün. Karadan gelmek isteyenler Bolu - Gerede arasında Yeni Çağ Yolunda Devrek - Bartın Yolunu kullanabilirler. Gideros Koyuna İnebolu - Cide arasındaki yoldan ulaşılır. Gideros Cide'ye 12 km uzaklıkta.
 
Hakkında
 
 
Kastamonu - Cide “Turizm ve Korunan Alanlar” temalı Eden 2009 Yarışması Finalistlerinden birisidir.
 
Cide, Kastamonu iline bağlı, Karadeniz kıyısında doğal güzelliğiyle ve sıcak, misafirperver Anadolu kültürü ile ünlü bir destinasyon. Kuzeyinde Karadeniz bulunan Cide’nin ovalık alanları oldukça sınırlı olup toprakları çok sayıda çay ve derelerle bölünmüş. Güney ve güneydoğusunda Küre Dağları’nın uzantıları yer alırken, kıyıya yakın kesimlerde kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan Kestane Dağı ve genel olarak tüm çevre zengin bir orman örtüsü ile doğal hazinelerini barındırmakta.
 
Kilometrelerce uzanan sahili, kıyıya dik dağların önündeki muhteşem güzellikteki koylar ve ormanlarıyla tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölge, Homeros’un İlyada’sında yerini Kytoron ve Aigialos isimli iki antik kent ile kaydettirmiş. Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı medeniyetleri destinasyon bünyesinde emarelerini barındırmakta, İpek Yolu güzergahı kapsamında seyyahlar ağırlayan Cide, bir dönem Rusya ile deniz ticareti gerçekleştiren tüccarların diyarı olmuş.
 
Cide’nin isminin nerden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte “Cide” sözcüğünün Arapça boğaz anlamına gelen “cid” sözcüğünden türetildiği rivayet olunur. Cide ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıktaki Gideros Koyunun geçmişi ise MÖ 15. yüzyıla uzanmakta. Gideros’taki ilk site devletinin Amazonlar tarafından kurulduğu ve Büyük İskender’in baldızı Amastris tarafından da yıktırıldığı yazılmaktadır. Koy’un denize açıldığı kısmı çok dar olduğundan pırıl pırıl suyun gayet dingin olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca henüz keşfedilmemiş destinasyonlar arasında olduğundan suyun ve doğanın güzelliklerini paylaşmanızı gerektirecek yat ve tekne kafilesi bulunmamakta. Ayrıca bölge, korunan alanlar kapsamındadır.
 
Cide destinasyonu, 11 km. kesintisiz plajı, Gideros, Aydos, Denizkonak, Uğurlu, Çayyaka, Akbayır ve İlyasbey sahilleri, koyları, orman alanları, çay ve nehirlerinin yanı sıra yüksek tepelerde konumlandırılmış Roma döneminden kalan kaleleri, kitle turizmiyle tatmin olmayan farklı deneyimler arayan ziyaretçilere, keşfedilmemiş hazinelerini keşfetme imkanı sunmakta.
 
Birçok doğal güzelliğe, birçok önemli medeniyete sahip olan destinasyon, henüz yeterince arkeolojik çalışmaya sahne olmadığından gizemini korumakta. Doğal mükemmeliyetin büyüsünün oluşturacağı hayranlığı tamamlayabilecek en yegane unsur, eşsiz manzaranın tarihi çekişmelerin otantizmiyle harmanlandığı kalelerin keşfedilmesi olarak düşünülebilir. Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali, lezzetli yöresel yemeklerin çeşitliliği ve Anadolu misafirperverliği, diğer turistik çekim unsurları arasındadır.